Loopealne on liigirikas pärandkoosluste tüüp, mis esineb vaid Eesti, Rootsi ja Venemaa üksikutes paikades õhukesel paepealsel lubjarikkal mullal. Kõige rohkem leidub neid just Lääne-Eesti ja Ida-Rootsi saartel. Suurim oht loopealsetele on kinnikasvamine kadakatega, mis toimub karjatamise lõppemisel võrdlemisi kiiresti. Muutused põllumajanduses on Eestis viimase 70 aasta jooksul vähendanud heas seisundis loopealsete pindala üle 30 korra ning nendega seotud liigirikkus on seeläbi suures ohus.
"Loopealsete seisund Eestis on kõike muud kui hea ning kui lähiajal loopealseid karjamaadena taas kasutusele ei võeta, ootab suurt osa nendega seotud liike ees kadumine," tõdes pärandkoosluste asjatundja Silvia Lotman. "Õnneks tundub, et erinevad osapooled on hakanud probleemi üha paremini teadvustama ning loodetavasti viib see heas seisundis Eesti loopealsete pindala suurenemiseni juba lähiajal. Tore on näha, et lisaks riigile tuleb palju häid algatusi ka maaomanikelt ja vabaühendustelt."
Et juba kinnikasvanud loopealset uuesti karjamaana kasutusele võtta, tuleb seal eelnevalt kadakaid oluliselt harvendada. See on töömahukas ülesanne ning vabatahtlike talguliste abi on seetõttu väga oodatud. "Olles varasematel aastatel näinud ja kogenud nii talguliste kui kohalike maavaldajate entusiasmi looduskaitseliste tööde tegemisel, olen veendunud, et ühiselt jätame Lääne-Eesti maastikele taastatud ja karjamaadena kasutusse võetud loopealsete näol märgatava jälje," ütles ELFi talgute projektijuht Tarmo Tüür. "ELFi kadakase talgusuve motoks sobiks seega "Head lood!""
Kuna loopealsed on maailmas väga piiratud levikuga ning tervelt kolmandik kõigist loopealsetest paikneb Eestis, lasub just meil eriline vastutus selle haruldase elupaigatüübi säilimise tagamisel.
Loopealsete heaks on talgud tulekul Kesselaiul, Osmussaarel, Vormsil, Pivarootsis, Kuresel, Kumaril, Saaremaal Laidevahes ja Kuusnõmmes ning Vilsandil. ELF korraldab looduskaitselisi talguid juba tosin aastat. Talgutest loopealsetel ning mujal saab rohkem lugeda ning ennast kirja panna ELFi talgute kodulehel www.talgud.ee.
Lisainfo:
Tarmo Tüür
ELFi talgute projektijuht
+372 53411020
tarmo@elfond.ee
Silvia Lotman
ELFi looduskaitseekspert
+372 5262013
silvia@elfond.ee
Head lood: ELF kutsub vabatahtlikke appi loopealsetele
ELFi tänavusuvistest talgutest on suur osa
suunatud väärtuslike loopealsete taastamiseks. Talguliste abikäsi
oodatakse juulis ja augustis nii Saare-, Lääne- kui Pärnumaa
loopealsetel.